Menu ...
Kontakt ...
041/4231121
0948 717 101
Obecný úrad

Webstránka zadarmo
Naturpack

Ján Rajtek

Pridal(a) Admin | 29 Mar at 22:48 | 30x |
Ján Rajtek

Ján Rajtek

Ján Rajtek (* 1955) pochádza z Kysuckého Lieskovca. Jeho tvorba je naozaj pestrá. Je autorom desiatok diel - napríklad drevenej plastiky Panny Márie vo Vychylovke a v Kysuckom Lieskovci či plastiky Fatimskej Panny Márie umiestnenej v Trenčíne. Mnohé jeho práce boli ocenené v súťažiach i na rozličných výstavách.

Po štúdiách na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave Ján Rajtek diaľkovo navštevoval Pedagogickú fakultu UK v Banskej Bystrici. Pracovať začal ako reštaurátor kultúrnych pamiatok (napríklad gotický oltár v Banskej Bystrici), ale stopy zrelého výtvarného rukopisu zanechal i v Banskej Štiavnici, Levoči, Javorine, Radoli a na iných miestach. Veľa času venoval samostatnej maliarskej tvorbe. Okrem prác so svetskou tematikou namaľoval oltárny obraz Sedembolestnej Panny Márie (v Dunajove), ako aj obrazy Vzkriesenie a Zmŕtvychvstanie, ktoré s úspechom predstavil na výstave v Humennom. V súčasnosti sa venuje drevorezbe. Niektorí známi umelci oceňujú Rajtekovu tvorivosť a tvrdia, že viaceré jeho diela originalitou a dokonalosťou predstihujú dobu. V Jubilejnom roku 2000 posvätil kardinál Ján Chryzostom Korec v dedinke Lodno Kostol sv. Petra a sv. Pavla - jeden z mnohých nových kostolov postavených na Kysuciach. V jeho vnútornom priestore sú v bočných výklenkoch umiestnené sochy patrónov kostola. Steny lemujú výjavy krížovej cesty. Reliéfy svätcov i zastavenia krížovej cesty sú majstrovským dielom Jána Rajteka. Tvorca o projekte povedal: „Dostal som možnosť vytvoriť toto dielo, lebo som naň na rozdiel od ostatných záujemcov navrhol drevo ako živý, prírodný materiál.” Nebolo to, samozrejme, bez problémov, no pomohla mu - ako sa to už neraz v živote stáva - náhoda: „Zháňal som lipové drevo. Márne. Už som sa pomaly vzdával, keď jedného dňa prišiel za mnou sused a povedal mi, že má na dvore lipiny dosť a je vraj už šesťročná. Mal ju prikrytú, lebo zlodeji vraj vyňuchajú všetko na svete...”
A tak sa Jánovi Rajtekovi podarilo krížovú cestu do posvätenia kostola dokončiť. Tento vydarený výtvor ľudských rúk a umu si môže pozrieť každý návštevník kostola v Lodne.
Ján Rajtek v súčasnosti pôsobí na Základnej umeleckej škole v Kysuckom Novom Meste. Deti, ktorým sa v pedagogickej práci venuje, posielajú svoje obrázky nórskej humanitnej spoločnosti PÁ-EGNE-BEN-ON-OWN-FEET (Na vlastných nohách), ktorá ich prostredníctvom kalendárov distribuuje do celého sveta.
September 2019
PoUtStŠtPiSoNe
26 27 28 29 30 31 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 1 2 3 4 5 6
Veľký kalendár |
Anketa ...
Ktorý z uvedených spôsobov považujete za najvhodnejší pre informovanie občanov?
Hlasovanie v ankete trvá 1373 dní
Pridal(a) Admin otvoriť